Turistika v okolí

Rychlebské hory jsou krajem, který není dosud masovým turistickým ruchem zasažen. Někdy se vám může dokonce zdát, že jste na hřebeni hor zcela sami a může to být i pravda… Pokud jste milovníci hor a klidných přírodních scenérií, určitě si aspoň kousek rychlebské hřebenovky projděte.

Zajímavá místa, která zde můžete navštívit:

Rychlebské stezky

Milovníci jízdy na horských kolech si přijdou na své na dnes již nejznámějších trailech v České republice na Rychlebských stezkách. Jde o ucelenou síť speciálně upravených stezek pro horská kola – tzv.trailů, kde si užijete parádní relaxační i adrenalinovou zábavu obklopeni krásnou přírodou Rychlebských hor. Start většina trailů najdete v obci Černá Voda, kde se nachazí „Základna Rychlebských stezek“ -informační centrum, půjčovna a servis horských kol, restaurace. Více informací najdete na (www.rychlebskestezky.cz)
Na trail podél Černého potoka se dostanete i přímo od nás ze statku.

Venušiny misky

V magickém lese Bažantnice nalezneme spoustu zajímavých kamenných útvarů, největší a nejznámnějším skalním útvarem jsou tzv. Venušiny misky, místo starých pohanských rituálů opředené mnoha místními legendami. Toto překrásné místo s nádherným výhledem do kraje nalezneme na vrcholu Smolného kopce. Možná že se Vám zde podaří spatřit místní skřítky – Venušánky. Venušiny misky jsou nejlépe dostupné po zelené turistické značce z obce Černá Voda okolo rybník u Dubu. Více informací o Venušiných miskách a pověstech o nich Vám poskytne Petr ze Statku a můžete se podívat i třeba sem.

Černovodské rybníky

V okolí obce Černá Voda se nachází soustava více než dvaceti chovných rybníků. Mezi nejvýznamnější patří Velký rybník a rybník U dubu, které jsou velmi dobře dostupné pěšky nebo na kole a jsou místem určeným k relaxaci a pozorování okolní přírody. Na březích rybníků jsou vybudovány přístřešky s posezením zvoucí k pořádání pikniků. U rybníka U dubu můžete využít kamenné ohniště s roštem a ugrilovat si sebou přinesené dobroty. Pokud jste milovníci rybaření a chtěli by jste si zachytat, můžete požádat Petra ze statku a on Vám zařídí rybářské povolení na rybník U dubu a Nad Kamilou, kde můžete chytit pěkné kapry, amury, tolstolobiky, štiky a candáty. Další informace naleznete například zde.

Zatopené lomy

Jednou z letních „vychytávek“ našeho kraje je koupání v průzračných vodách zatopených lomů. Od statku nejbližší je zatopený lom ve Štachlovicích nebo v Černé Vodě turisticky vyhledávaný lom Rampa. Pro rodiny s dětmi je však nejvhodnější lom Trans (Zorge) v Žulové, který nabízí ke koupání mělčinu a vodnický ostrůvek. Pokud by Vás zajímaly i jiné odlehlejší lomy jako např. Vycpálek, Vaněk, Arcibiskupský nebo Pelnář – rádi Vám poradíme kde je najít a jak se k nim dostat – jejich objevování může být vítanou letní zábavou. O lomech naleznete informace např.zde.

Zřícenina hradu Kaltenštejn

Pěknou procházkou může být návštěva zříceniny starého gotického hradu Kaltenštejn z 13. století, který se vypíná na kopci nad obcí Černá Voda. Hrad měl velmi pohnutou historii, vystřídal hodně hradních pánů a zažil doby rozkvětu i pádu. Nakonec byl na příkaz vratislavského biskupa pobořen a věž byla odstřelena. Dodnes zůstala zachována jen severní obranná zeď a poškozená válcová věž. K hradu se váže stará pověst o zlé hraběnce, která byla zakleta v bílou paní, která se občas v pravé poledne zjevuje na hradě. Pověst si můžete přečíst např. zde.

Poutní kostel na Boží hoře

Krásné výhledy do krajiny nabízí vyhlídka od novogotického kostelíka na Boží hoře, vypínající se nad městečkem Žulová. Nejlépe je vydat se po modré turistické značce od nádraží v Žulové, po které se dostanete na začátek křížové cesty, která dovede poutníky až na vrchol ke kostelíku. Více na cs.wikipedia.org/wiki/boží-hora

Vodopády Stříbrného potoka (Nýznerovské vodopády)

Když se z městečka Žulová vydáte směrem do vesničky Nýznerov, kterou pojedete a na jejím konci se ocitnete na parkovišti u malého muzea,které mapuje předválečný život v tomto kraji. (http://www.muzeum.skorosice.cz/index.php?id=uvod.html). Odtud se můžete vydat dále údolím po asfaltové cestě autem až k zákazu vjezdu, odtud je to asi 1km pěší chůze až k vodopádům. Pokud jste milovníci otužování,můžete se v parném dni vykoupat pod vodopádem.Na zpáteční cestě doporučujeme návštěvu rybářské bašty v Nýznerově, kde Vám rádi připraví čerstvého pstruha. Více informací najdete ( http://www.rychleby.cz/index.php?id=nyzneraky.html)

Tančírna Račí údolí

Jedním z velmi zajímavých míst je bezesporu impozantní nově zrekonstruovaná secesní budova Tančírny, přezdívaná také jako“ Srdce Rychlebských hor“. Najdete ji ukrytou v Račím údolí blízko města Javorník. Je možné se k ní vydat pěším výletem od zámku Janský vrch přes kapli svatého Antonína a Čertovy kazatelny (místo s nádherným výhledem do Račího údolí) a dojít přímo na Tančírnu (po červená turistické značce). V současnosti Tančírna opět ožívá bohatým kulturním programem, který můžete nalézt zde.

Jeskyně na Pomezí

Pokud Vás zajímá podzemí, pak určitě stojí za to navštívit největší jeskyní systém v ČR vzniklý rozpouštěním krystalického vápence – jeskyně Na Pomezí. Naleznete zde dvoupatrový systém rozvětvených, úzkých puklinových chodeb, dómů, komínů a bohatou krápníkovou výzdobu. Více na www.caves.cz/jeskyne-na-pomezi/

Jeskyně Na Špičáku

Za vesnicí Supíkovice, vzdálené asi 10 km od statku, můžete navštívit nejstarší doložené jeskyně v České republice – jeskyně Na Špičáku. K charakteristickým znakům těchto jeskyní patří chodby výrazného srdcovitého tvaru, spolu s hlavní chodbou tvoří úžasný labyrint. Více o jeskyních naleznete zde.

Zámek Jánský vrch

Na vršku nad náměstím v městečku Javorník spatříme výraznou dominantu kraje, zámek Jánský vrch, bývalé letní sídlo vratislavských biskupů. Památkový objekt zámku je zpřístupněn veřejnosti. Zámek vyniká hlavně díky zachovanému původnímu vybavení z 19. století a nachází se v něm jedna z největších sbírek dýmek v ČR. Pokud se nerozhodnete pro prohlídku, využijete alespoň krásného výhledu do polských rovin a občerstvení v kavárně na nádvoří. Více se informací o prohlídkách získáte na www.janskyvrch.cz

Rozhledna na Borůvkové hoře

Borůvková hora (899m) je vrchol se stejnojmenou rozhlednou nacházejíci se na hlavním hřebeni Rychlebských hor. Nejdostupnější je po hřebenové turistické stezce vedoucí od bývalé celnice v Travné po česko-polské hranici v délce asi 5 km. Poté ještě musíte vystoupat 155 schodů a ocitnete se na vyhlídce ve výšce 24m. Za tento výkon budete odměněni nádhernými rozhledy do kraje – na jezera v širé polské nížině, na Kralický Sněžník, hřebeny Rychlebských hor s nejvyšším vrcholem Smrk a Jeseníky s Pradědem na české straně. Za příznivého počasí je otevřený kiosek s bohatým občerstvením a vstřícnou obsluhou. Aktuality najdete na www.boruvkovahora.websnadno.cz

Přijeďte poznat zajímavá místa a odpočinout si, máme pro Vás střechu nad hlavou blízko lesů, luk a strání. Ozvěte se nám.